Как се играе белот? Белот правила и тактика

На „Всичко коз“ при резултати в които точките на двата отбора завършват на 4 нагоре закръглява отборът с по-малко точки. Премия от 10 точки получава отборът спечелил последната взятка в играта (последно 10). Ако е спечелил всички взятки в играта (капо), получава още 90 https://palmsbet-bg.net/ точки.

Разиграване в белота

Това анулира точките на противника от обявени обикновени карета. Играчът, който спечели ръката (т.е. този, който е изиграл най-силната карта или коз), има правото да започне следващата ръка с карта от произволна боя. Последната взятка носи на играча (отбора) допълнителни 10 точки (последно десет). При тази версия, разпространена най-широко в Кипър, играта продължава докато някой от отборите не достигне 351 точки. Бройките и останалите правила се припокриват със стандартната версия на белот.

Бридж-белот

Определени комбинации се подреждат по сила като при записване важат само най-силните. Комбинациите от определен тип не се зачитат ако след края на рунда се установи, че противников играч е обявил по-силна комбинация от същия тип. В разновидностите на играта бридж-белот еднакви карти могат да елиминират или не поредни карти.

За останалите бои (некозовите бои, които се играят като без коз) качването не е задължително. В отделна ръка даването на карта, по-силна от предходната – „качването“ – не е задължително. В играта няма обявени никакви козове, затова и не могат да се обявяват никакви комбинации. Произхожда от Франция, където оригинално ѝ име е belotte или belote.

Раздаване на картите

Използват се картите от 7 (включително) нагоре — 7, 8, 9, 10, J, Q, K и А. Това са общо 32 карти и са същите, с които се играе и класическата версия на белот. Когато играта е вкарана, противникът на отбора, обявил вида на играта, си записва всички точки (включително тези на противника), разделени на 10 и закръглени. Ако никой не е поръчал игра на първия коз, играчите могат да обявят всяка друга боя като коз в същия ред.

Отборът, направил анонса в сила за разиграването, трябва да спечели повече точки от опонентите си. В противен случай всички точки на този отбор от кръга се добавят към точките на противниковия отбор и се считат към крайния резултат на противниковия отбор, т.е. Ако анонсът в сила е направен от опонентите на даден отбор и те изкарат играта, даденият отбор записва като резултат само своите точки.

  • В случай че няма по-висок коз, може да изиграе произволна карта.
  • При раздаването на картите при Baloot също се оставя една обърната карта.
  • В този случай се изиграва още едно раздаване (изключва се раздаване, в което всички са обявили пас и раздаване завършило с капо).
  • Ако и двата отбора едновременно преминат тази граница, то печели този от тях, който има повече точки.

Това означава, че играчът, който я обявява, възнамерява да победи при избрания от противника вариант на играта. При контра и реконтра всички точки се записват за отбора победил в раздаването. Наддаването приключва, когато трима поредни играчи обявят „пас“. Aко по време на наддаването не е избран вариант на играта (всички са „пас“), картите се събират и следващият подред (дясностоящия на сегашния раздавач) раздава. Белот е игра, при която отборите се стремят да спечелят ръце (взятки) чрез тактика и стратегия при разиграването на карти.

Ако и трите отново кажат „пас“, тогава картите се раздават отново от следващия играч. Обявява се при притежание на четири валета, които носят 200 точки. При наличието на четири валета всички противникови карета, включително каре деветки, губят своята валидност. Тази комбинация е най-високата в играта, като нейната стойност надминава всички предходни.

Всички играчи трябва да следват боята, като играят карта от същия цвят, ако имат. Ако нямат карта от същата боя, те трябва да играят коз (при игра „на боя“). Освен обявяването на коз, играчите могат да обявят контра, когато смятат, че противниковият отбор няма да успее да спечели разиграването.

Обикновено при „Без коз“ качването – тоест, отговаряне с карта с по-висока стойност на вече играната – се определя от самите играчи. В някои региони „качването“ е задължително, докато в други не е. Комбинациите се анонсират без да се дават подробности за картите участващи в тях.

Единият е всички 162 точки да “висят” и да ги вземе играчът, който спечели следващото раздаване. Другият е да “висят” само точките на този, който е обявил боята (т.е. половината), които също да се вземат от победителят в следващото раздаване. Обикновено, според някои вариации в основните открит белот правила, човекът, определил козовата боя (ако има наддаване), трябва да направи повече от 81 точки. В противен случай, губи раздаването и всички точки отиват при противника. Причината за това е, че сбора от общия брой на картите е 162, т.е.

Точките от тях не се смятат при броенето на ръцете и записването на резултата. Разбира се, по-ниския брой карти в игра означава и по-малко възможни комбинации. Белотът, който е познат на най-много от играчите се играе от 4-ма души в отбори по 2-ма. За него, също както при белот открит правила, се играе с 32 карти.

При игра на belote découverte, както и стандартния белот, всички правила са специфично обособени. Ако, например, се играе от 2-ма или 3-ма, то всеки играе за себе си. При вариацията на френския белот, след като 4-мата играчи получат първите си 5 карти, всички останали остават с лице надолу, без последната (т.е. тя е видима). В първия, играчите могат да пасуват или някой от тях да вземе обърнатата карта. Същото се повтаря по още веднъж от вътрешната част на полетата на играчите. Така, и двамата ще имат по 8 карти (2 редици по 4) с карти, обърнати надолу.

Бридж белот

При игра на отворен белот липсва наддаването и обявяването на козова боя. Обикновено, според открит белот правила, боята на последната раздадена карта (която се намира от страната на дилъра) е козовата боя. В края на всяко раздаване точките се събират и се записват за двата отбора. Отборът, който е обявил анонса, трябва да събере повече точки от противниковия отбор, за да спечели рунда.

Едно от специфичните неща при открит белот правила за двама е раздаването на картите. Когато раздаваш, трябва мислено да разделиш с линия полето между теб и опонента ти. След това, раздаваш 4 карти с лице надолу на противника си — в по-близката част до “линията”. След това слагаш 4 карти по същия начин във “външната част” на своето поле. При обявена контра, отборът събрал повече точки записва удвоения резултат за вкарана игра, независимо кой я е обявил (удвоявят се и всички премии, включително премията за капо). В първия етап всеки играч получава по три карти, след което се раздават още две карти.

Ако и двата отбора едновременно преминат границата от 151 т., победител е отборът с повече точки. При равенство в точките се играе до победа на един от двата отбора. Играта не може да приключи, ако един от двата отбора постигне резултат между 151 и 159 т. В този случай се играе още един рунд и ако резултатът след него не е равен, победител става отборът с повече точки. Един от видовете белот с най-много различия в правилата е бридж-белотът.